Hope Haven Pegasus Fall Invitational 2020

 

Hosted by our Special Olympics Equestrian Team, Hope Haven Pegaus, we present to you our Fall Invitational competition!

An amazing 49 riders participated including 21 of our Pegasus athletes, whose names are highlighted in purple text throughout the results.

Excellent work by all coaches, volunteers, athletes and of course horses for making this competition a fun experience!

Competition Judges

A huge THANK YOU goes out to our volunteer judges who viewed a huge number of videos and were able to produce our placings. Thank you for your generous time helping to make this Fall Invitational a success!

Shelley Brown

image (1)

Barb Sheperd

barb

Barb King

Uxbridge Super Camp 2018-1337

Results

Horsemasters

When challenging a level of Horsemasters, a perfect score must be achieved in order to obtain a certificate and move onto the next level. All participants did an amazing job and will receive a participant ribbon! Here are the certificate recipients for this competition:

Beginner

Hartley Black

Jordan Blundell

Mason Malespina

Intermediate

Nora Kollo-Hocs

Advanced

 

Freestyle Showmanship

The athlete's ability to handle/lead the horse from the ground performing 8 required elements or obstacles in whatever pattern the athlete chooses. Can have music and costume for an added artistic element.

1st Place

#21

Isaac Clark

2nd Place

#22

Savannah Dieter

3rd Place

#34

Beth Nykalyk

Dressage - Level CS (Walk only, with support)

1st Place

#12

Robin Wren

2nd Place

#15

Colton Yovanovich

3rd Place

#17

Kyran Kruizenga

4th Place

#33

Matthew Mannetje

5th Place

#25

Gord Dakin

6th Place

#9

Autumn Savage

7th Place

#16

Aubrey Kruizenga

Dressage - Level CI (Walk only, independent)

1st Place

#35

Kathy Nicholson

Gaben (1)

2nd Place

#32

Matthew Bodach

3rd Place

#42

Elsa Croft

4th Place

#26

Derrick Hall

5th Place

#4

Jamie Hall

Dressage - Level BS (Walk/Trot, with support)

1st Place

#29

Mariah Dieter

2nd Place

#8

Jordan Blundell

3rd Place

#45

Ashleigh Schagena

4th Place

#44

Brogan Lackey

5th Place

#40

Darwin Joseph

6th Place

#43

Scarlett Huys

7th Place

#39

Jocelyn Specht

8th Place

#41

Aidan Willins

9th Place

#27

Trystan Bitten

Participant

#46

Mikayla Phelps

Dressage - Level BI (Walk/Trot, independent)

1st Place

#36

Tracey-Lee Jones

2nd Place

#21

Isaac Clark

3rd Place

#1

Karlie Hill

4th Place

#23

Donna Chaplin

5th Place

#19

Grace Albrecht

6th Place

#28

Nolan Bitten

7th Place

#6

Grace Henriques

G. Henriques

8th Place

#38

Hartley Black

9th Place

#50

Nora Kollo-Hoc

Participant

#7

Aaliyah Henriques

DSC_3956

Participant

#2

Julie Lowe

Participant

#30

Anthony Goldsmith

Participant

#5

Aiden Henriques

A Henriques 2

Participant

#18

Leelind Albrecht

Participant

#22

Savannah Dieter

Participant

#3

Olivia MacDonald

Working Trail - Level CS (Walk only, with support)

1st Place

#14

Abby Zoldy

2nd Place

#16

Aubrey Kruizenga

3rd Place

#9

Autumn Savage

4th Place

#25

Gord Dakin

5th Place

#47

Grey Desser

6th Place

#15

Colton Yovanovich

7th Place

#10

Mason Malespina

8th Place

#13

Jacklyne Burton

9th Place

#17

Kyran Kruizenga

Participant

#33

Matthew Mannetje

Participant

#49

Ethan Shieck

Participant

#11

John Tatum Pietramala

Participant

#20

Julia Hands

Working Trail - Level CI (Walk only, independent)

1st Place

#42

Elsa Croft

2nd Place

#48

Morris Desser

3rd Place

#32

Matthew Bodach

4th Place

#26

Derrick Hall

Working Trail - Level BS (Walk/Trot, with support)

1st Place

#46

Mikayla Phelps

2nd Place

#43

Scarlett Huys

3rd Place

#8

Jordan Blundell

4th Place

#27

Trystan Bitten

5th Place

#29

Mariah Dieter

6th Place

#45

Ashleigh Schagena

7th Place

#41

Aidan Willins

8th Place

#40

Darwin Joseph

9th Place

#44

Brogan Lackey

Participant

#39

Jocelyn Specht

Working Trail - Level BI (Walk/Trot, independent)

1st Place

#6

Grace Henriques

G. Henriques

2nd Place

#19

Grace Albrecht

3rd Place

#5

Aiden Henriques

A Henriques 2

4th Place

#18

Leelind Albrecht

5th Place

#30

Anthony Goldsmith

6th Place

#38

Hartley Black

7th Place

#50

Nora Kollo-Hoc

8th Place

#7

Aaliyah Henriques

DSC_3956

9th Place

#28

Nolan Bitten

Participant

#24

Bonnie Johnston